Y27gq-20
Lenovo
Monitor Y27gq-20
Zawodnik nie do pokonania
Lenovo D321q-20
Najważniejsze cechy
Rozdzielczość QHD
165 Hz
Czas reakcji
Czas reakcji
Pivot
Rozdzielczość QHD

Bardzo wysoka rozdzielczość ekranu QHD (Quad High Density - 2560x1440, czyli 4xHD - 1280x720) gwarantuje możliwość zobaczenia o 70% więcej treści niż na popularnych ekranach z matrycą w rozmiarze Full HD. W znaczący sposób poprawia to komfort pracy z szeroką gamą aplikacji biurowych jak i profesjonalnych, a także dostarcza niesamowitych doznań podczas grania.

Technologia G-Sync

Technologia anti-tearing opracowana przez NVIDIA umożliwia synchronizację odświeżania obrazu na monitorze i karcie graficznej. Zapobiega to zjawiskom mikrozacinania obrazu i rozrywania klatek, co mogłoby pogarszać doznania płynące z gier. W połączeniu z częstotliwością odświeżania do 165 Hz oferowaną przez monitor płynność obrazu może być automatycznie utrzymywana w bardzo szerokim zakresie.

165 Hz

Bardzo wysoka częstotliwość odświeżania ekranu, ponad dwukrotnie przekraczająca standardową wartość 60 Hz. Umożliwia płynne odtwarzanie wyświetlanych obrazów co przekłada się na lepsze wrażenia podczas oglądania dynamicznych scen w filmach i grach. 165 Hz to wartość pożądana szczególnie przez graczy i predestynująca monitor do miana jednego z najlepszych urządzeń gamingowych.

Matryca TN

Matryce LED typu TN oferują najkrótszy czas reakcji, czyli najszybciej zmieniają jeden odtwarzany kolor w drugi. Przy zmianie odcieni szarości jest to zaledwie 1 ms. Ma to olbrzymie znaczenie w wypadku dynamicznych gier. Im krótszy czas reakcji matrycy tym niej ostrzejszy obraz i większy komfort użytkownika.

Czas reakcji

Czas jaki jest potrzebny matrycy LCD do zmiany wyświetlanego koloru. Im krótszy, tym szybsza matryca, a wyświetlany obraz jest płynniejszy i ostrzejszy. Typowy czas reakcji przy zmianie z koloru czarnego na biały wynosi kilkanaście milisekund. Obecnie najczęściej podawany jest krótszy czas jaki upływa od zmiany jednego odcienia szarości na inny. Najszybsze matryce potrzebują na to niecałej milisekundy.

Pivot

Funkcjonalność, która umożliwia nam dopasowanie pozycji ekranu do naszych potrzeb. Monitor ma zakres obrotu do 90 stopni, co powinno zaspokoić potrzeby niestandardowego zapotrzebowania na wyświetlanie obrazu.

Dane techniczne
Wielkość ekranu
27.0"
596.74mm x 335.66mm
Panel
TN
16:9
jasność 350cd/m²
kąt widzenia 170° / 160°
Gama Kolorów
72% NTSC
Częstotliwość odświeżania Obrazu
165Hz
Czas Reakcji
1ms (GtG)
Rozdzielczość
2560 x 1440
Podstawka pochylanie
-5° / 30°
Porty
HDMI 1.4
DP 1.2
Możliwość montażu na ścianie
VESA 100x100mm
Zasilacz
zewnętrzny
Rozmiar
242.0 x 453.3 x 625.0 mm
Waga
6.65Kg
Zużycie (Standard./Maks.)
48W / 96W
Y27gq-20
Zalety
Oszczędność energii

Ilość energii zużywana przez monitor. Można wyróżnić kilka typowych stanów poboru mocy. Minimalna ilość energii (ok. 0,3 W) jest pobierana gdy monitor jest wyłączony, ale podłączony do kontaktu. Niewiele więcej mocy (ok. 0,5 W) pobierane jest podczas uśpienia monitora. W wypadku pracy wyróżniamy stan maksymalnego poboru, dla białego, maksymalnie rozjaśnionego ekranu, oraz tzw. wartość typową wyliczona dla przeciętnych statystycznie zastosowań i ustawień. Wynosi ona od 60 do 80% maksymalnego zużycia. Wartość maksymalna może być zawyżona gdy monitor ma wbudowany hub USB, bo spora część energii może służyć zasilaniu podłączonych do USB urządzeń (do 80 W). O energooszczędności monitora świadczą certyfikaty takie jak TCO, Energy Star, EPEAT.

Uchwyt VESA

Każdy monitor wyposażony jest w podstawę pozwalająca postawić go na biurku. Jeżeli jednak ma być powieszony na ścianie lub specjalnym wysięgniku dobrze jest znać rozmiary uchwytu. Standardem jest tzw. VESA . Podany rozmiar określa rozstaw śrub w uchwycie. W monitorach najpopularniejszym rozmiarem jest 100x100 mm. Znając te dane można bez mierzenia zaopatrzyć się w pasujący uchwyt.

Podświetlenie WLED

Matryca LCD (za wyjątkiem OLED) nie świeci, a jedynie blokuje przechodzące przez nią światło. Elementem podświetlającym początkowo były katody, obecnie powszechnie stosuje się diody LED. Białe światło powstaje ze złożenia składowych niebieskiej, zielonej i czerwonej i początkowo stosowano zestawy diód w takich kolorach. Obecnie najczęściej wykorzystuje się diody dające białe światło oznaczane White LED (WLED).