W 2017 roku firma Qualcomm wprowadziła na rynek Snapdragon 835, czyli jeden z jej flagowych układów ARM. Można go znaleźć w amerykańskiej wersji Samsunga Galaxy S8 i S8+, Xperii XZ Premium czy Xiaomi Mi6. W ten sposób Qualcomm próbuje przekonać do siebie miłośników ultramobilności i ma ku temu całkiem sensowne argumenty. Jednym z nich jest wbudowany w Snapdragona 835 modem LTE. Pozwala on na skorzystanie z szybkiego, bezprzewodowego Internetu o prędkości maksymalnej 1 Gb/s. Jednakże na przestrzeni lat, 8-rdzeniowy procesor przestał się wyróżniać na tle konkurencji. Dlatego w drugim kwartale 2024 roku na rynku pojawił się Qualcomm Snapdragon X Elite (X1E-84-100). To 12-rdzeniowy procesor o bazowej częstotliwości taktowania 1,00 GHz (4,20 GHz w trybie turbo). Ponadto na platformie Snapdragon X Elite debiutuje najszybsza na świecie jednostka NPU do laptopów. Może ona wykonać do 45 bilionów operacji na sekundę. Snapdrgon X Elite można będzie znaleźć w nadchodzących produktach firmy Microsoft: Surface Laptop oraz Surface Pro.
Qualcomm Snapdragon X (Elite i Plus) to nowe procesory, które oparto na architekturze ARM64 i stworzono z myślą o laptopach. Firma zapewnia znaczącą poprawę w zakresie wydajności i efektywności energetycznej, stanowiąc poważną konkurencję dla obecnych liderów rynku. Podczas projektowania CPU, Qualcomm wraz z partnerami położył szczególnie duży nacisk na obsługę kwestii związanych z SI.
Urządzenia napędzane flagowym układem ARM Qualcomma nie wymagają wentylatorów. System pasywnego chłodzenia wystarczy do odpowiedniego odprowadzania ciepła z wnętrza sprzętów zawierających te nowe procesory. Fakt ten gwarantuje absolutnie bezgłośną pracę, co w warunkach biurowych może stanowić niebagatelną zaletę. Producenci Snapdragona 835 zapewniają także o znacznie lepszym i efektywniejszym wykorzystaniu baterii. Czas pracy ogniw montowanych w ultrabookach czy hybrydach ma wydłużyć się nawet o 50%. Ponadto ARM Qualcomma to układ o niezwykle małej powierzchni. W przypadku małych sprzętów o przekątnej 10 czy 11 cali, ma to niebagatelne znaczenie podczas procesu produkcyjnego. Każde zaoszczędzone wewnątrz urządzenia miejsce może posłużyć dalszemu odchudzaniu obudowy czy zagospodarowaniu jej innymi technologicznymi elementami.
Snapdragon X Elite wyposażono w 12-rdzeniowy procesor Qualcomm Oryon. Jego zegary pracują natywnie z częstotliwością do 3,8 GHz. Istnieje także opcja zwiększenia jej do 4,3 GHz w trybie boost dla maksymalnie dwóch rdzeni. Procesor powstał w 4-nanometrowym procesie technologicznym TSMC, co znacząco wpływa na jego wydajność i efektywność energetyczną. Procesor uzupełnia zintegrowany układ graficzny Qualcomm Adreno, który oferuje moc obliczeniową do 4,6 TFLOPS-ów w obliczeniach pojedynczej precyzji FP32. GPU obsłuży maksymalnie wyświetlacz 4K przy 120 Hz lub trzy wyświetlacze 4K przy 60 Hz (w obu wypadkach z HDR10). Alternatywnę stanowią również dwa wyświetlacze 5K przy 60 Hz. Snapdragon X Elite zawiera NPU Qualcomm Hexagon od obliczeń SI. Posiada on zdolność do przeprowadzenia 45 bilionów operacji na sekundę w zadaniach związanych ze sztuczną inteligencją. W zakresie łączności, Snapdragon X Elite wspiera najnowsze technologie. Należą do nich Wi-Fi 7, Bluetooth LE 5.4 oraz modem 5G Snapdragon X65, który oferuje prędkości do 10 Gb/s. Snapdragon X Elite obsługuje do 64 GB pamięci RAM LPDDR5x oraz różne opcje w kontekście magazynowania danych. Należą do nich karty SD 3.0, NVMe przez PCIe Gen. 4 i UFS 4.0.
Rynek laptopów z Windowsem może w nie tak dalekiej przyszłości czekać bardzo ważna zmiana. Chodzi o przejście na architekturę ARM. Qualcomm już szykuje swoje chipy Snapdragon X Elite. Przejście na architekturę ARM wymaga pewnych zabiegów, jak na przykład zapewnienie użytkownikom kompatybilności aplikacji działających na systemach x86. Takie narzędzie przygotowano dla komputerów Mac, kiedy to Apple zrezygnowało z CPU Intela na rzecz własnych układów z rodziny M. Warstwa emulacji o nazwie Rosetta 2 pozwalała na uruchamianie przez chipy ARM aplikacji stworzonych dla x86. Podobne oprogramowanie otrzymają zapewne również użytkownicy laptopów z systemem Windows i procesorami ARM. Qualcomm uspokaja zaniepokojonych graczy, że na ARM gry będą działać bez żadnych problemów. Według Qualcomma niezapowiedziane jeszcze laptopy z takimi procesorami są w stanie uruchamiać większość gier na Windowsa.
Według Qualcomma wydajność GPU ma pozostać niezmieniona względem obecnych standardów. Firma ma posiadać sterowniki dla układu graficznego Adreno, które obsługują DirectX 11, DirectX 12, OpenCL oraz Vulkan. Pojawić ma się także wsparcie dla OpenGL 4.6 i DirectX 9. Wykorzystanie chipów ARM w laptopach przyniesie mniejsze zużycie energii, co poskutkuje dłuższym czasem działania na baterii oraz niższymi temperaturami. Pozostaje tylko pytanie jak rzeczywiście będzie wyglądać wydajność Snapdragonów w grach.
Qualcomm Snapdragon X wydajnością przypomina procesory AMD Ryzen ze zintegrowanym układem graficznym Radeon 780M. Pozwala ona na granie w Baldur’s Gate 3 w 30 klatkach. Inny przykład stanowi Control z średnią wartością 50 klatek w niskich ustawieniach grafiki w rozdzielczości 1080p. Qualcomm Snapdragon X Elite jest dostępny w trzech wersjach. Różnią się one przede wszystkim maksymalną częstotliwością taktowania oraz możliwościami w trybie Boost. Główne różnice między trzema wersjami Snapdragon X Elite dotyczą częstotliwości taktowania CPU oraz możliwości boostu.