Nieodłącznym elementem infrastruktury informatycznej każdego nowoczesnego przedsiębiorstwa są serwery. W zależności od potrzeb firmy pełnią one zróżnicowane role. Wśród nich znajdują się między innymi hosting poczty i stron internetowych oraz magazynowanie newralgicznych danych. Komputery te najczęściej są dostępne w 2 wersjach, jeśli chodzi o postać ich obudowy. Warianty określane mianem „tower” przypominają tradycyjne jednostki stacjonarne, ale z często powiększonymi rozmiarami. Wiąże się to między innymi z ich przystosowaniem do przechowywania dużej ilości dysków twardych. Dla bardziej wymagających użytkowników dostępne są również rozwiązania typu „rack”. Ich charakterystyka sprawia, że wymagają one zamontowania w specjalnie przystosowanej do tego szafie. Serwery jako całość stanowią także element infrastruktury, który musi pozostawać niezawodny. Z tego względu wyposażono je w pojemne dyski twarde, przystosowane do długotrwałej pracy, oraz dużą ilość pamięci z funkcją ECC. Nierzadko spotyka się również konfigurację z dwoma wielordzeniowymi i wielowątkowymi procesorami, dostosowanymi do wykonywania zawrotnej ilości akcji na sekundę. W kwestii lokacji serwera istotne jest dobranie odpowiednio przystosowanego pomieszczenia, między innymi pod kątem prawidłowej wentylacji. Uzupełnieniem tego powinna być forma zasilania awaryjnego, które pozwoli na utrzymanie działania sieci firmowej podczas utraty prądu.
Serwery typu Rack to najpopularniejszy typ urządzeń stosowanych w infrastrukturach firmowych. Ich rozmiary i kształt wymaga umieszczenia ich w specjalnie przystosowanych szafach. Pozytywnie odbija się to między innymi na organizacji okablowania oraz utrzymywaniu porządku w miejscu pracy. Oferta obejmuje serwery o wielkości najczęściej 1U lub 2U. W zależności od potrzeb dostępne są rozwiązania z jednym lub nawet dwoma współpracującymi procesorami. Rozwiązania oparte na jednym procesorze doskonale sprawdzą się w małych i średnich przedsiębiorstwach. Wersje z dwoma procesorami przeznaczono dla większych firm oraz centrów danych, w których prędkość przetwarzania wielu zapytań jest niezwykle istotna. Wśród specyfikacji dostrzec można także pamięć RAM o opcjonalnej pojemności, która doskonale radzi sobie z przetwarzaniem zadań. Aby unikać błędów jej działania często wykorzystuje ona funkcję ECC, która wyłapuje wszelkiego rodzaju przekłamania w danych i je koryguje. Jednym z ważniejszych elementów są jednak dyski twarde. Ich specjalnie wyselekcjonowane właściwości sprawiają, że można spodziewać się po nich wysokiej niezawodności. Co więcej, dostępne są również warianty koncentrujące się na specyficznym rodzaju zadania, co stanowi o ich sile i wydajności.
Serwery typu Tower swoim wyglądem przypominają standardowe komputery stacjonarne. Mimo to, są one kompaktowe i w bardzo łatwy sposób można znaleźć dla nich odpowiednią przestrzeń. Stanowią optymalne rozwiązanie dla mniejszych firm, które nie odnotowały jeszcze zwiększonych potrzeb pod kątem np. ruchu sieciowego na ich stronie. Zaletą serwerów Tower jest niejako łatwiejsza możliwość rozbudowy, co przybliża je funkcjonalnością do zwyczajnych komputerów stacjonarnych. Dzięki ich obudowie znacznie łatwiej zamontować w nich dodatkowe komponenty, jak np. karty rozszerzeń lub nowe dyski twarde.
Bezpieczeństwo danych firmowych jest niezwykle istotne, nie tylko ze względu na obowiązujące prawa, dotyczące ochrony danych osobowych. Wielu pracowników często uczestniczy w poufnych projektach, realizowanych przez wiele osób i działów jednocześnie. Najbezpieczniejszą metodą opracowywania takiego zadania jest przechowywanie go na serwerze z przyznaniem dostępu jedynie wybranym osobom. Ochroną danych w tym wypadku zajmują się zarówno wysokiej jakości wbudowane zabezpieczenia sprzętowe, a także stosowne oprogramowanie.