Gry co-op (ang. cooperative gameplay) to gatunek gier, w którym dwóch lub więcej graczy współpracuje, aby osiągnąć wspólny cel. Może to obejmować różne rodzaje rozgrywki – od przechodzenia kampanii fabularnych, przez rozwiązywanie zagadek, aż po przetrwanie w surowych warunkach. Gry tego typu są dostępne na różnych platformach: od konsol, przez komputery i laptopy, aż po urządzenia mobilne.
Istnieje kilka rodzajów gier kooperacyjnych, które różnią się mechaniką i celem rozgrywki:
Granie w gry co-op niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim to doskonały sposób na spędzenie czasu z przyjaciółmi lub rodziną. Wspólne wypełnianie zadań może prowadzić do wzmocnienia relacji i lepszego zrozumienia. Wiele gier co-op wymaga od graczy doskonałej komunikacji, aby skutecznie koordynować działania. To może pomóc w rozwijaniu umiejętności komunikacyjnych, które są przydatne także w życiu codziennym. Ponadto wspólne osiąganie celów, zwłaszcza tych trudniejszych, daje dużą satysfakcję. Wiele gier co-op oferuje wyzwania, które nie byłyby możliwe do pokonania w pojedynkę. Dla wielu graczy stają się dzięki temu bardziej złożone i interesujące.
Rynek gier kooperacyjnych, pomimo pewnych wyzwań, nie przeżywa upadku, choć od lat brniemy albo w gry wieloosobowe, albo produkcje singleplayer. I choć coraz trudniej o porządne gry dla dwóch osób to rynek gier co-opowych pozostaje istotnym segmentem branży gier. Gry kooperacyjne ewoluowały na przestrzeni lat, dostosowując się do zmieniających się preferencji graczy oraz technologii. Tradycyjne kanapowe gry co-op (tzw. couch co-op) były popularne w erze konsol takich jak PlayStation 2 czy Xbox. Gracze w ich przypadku mogli wspólnie bawić się na jednym ekranie. Wraz z rozwojem Internetu, coraz większą popularność zyskały gry kooperacyjne online, umożliwiające wspólną rozgrywkę bez względu na odległość między graczami.
Zainteresowanie grami kooperacyjnymi stale rośnie. Twórcy gier zauważają, że gracze cenią sobie możliwość współpracy i interakcji z innymi. Dlatego możemy spodziewać się coraz więcej tytułów oferujących tryb co-op. W dobie postępu technologicznego gry te stają się nie tylko formą rozrywki. To także sposób na utrzymanie kontaktu z bliskimi, niezależnie od odległości. Warto jednak pamiętać, że gry kooperacyjne i gry zespołowe to dwa różne podejścia do wspólnej gry wieloosobowej. Niemniej ich koncepcje często się przenikają. Gry zespołowe to gry, w których gracze tworzą drużyny i rywalizują z innymi drużynami lub graczami. W tego typu grach ważna jest zarówno współpraca w ramach drużyny, jak i strategia, która pozwala drużynie pokonać przeciwnika.