Serwery w obudowie Rack to urządzenia, które przystosowane są do szaf serwerowych. Ich podłużna budowa sprawia, że ilość zajmowanej przestrzeni jest niewielka, a dodatkowo pozwala na organizację okablowania i utrzymanie porządku. Wyposażenie tego typu serwerów daje do dyspozycji firmy ogromną moc obliczeniową. Zaawansowane podzespoły doskonale radzą sobie z przetwarzaniem wielu zadań w tym samym momencie. Serwery Rack mają swoje zastosowanie między innymi jako centra danych firmowych, serwery aplikacji, a nawet serwer hostingowy. Dodatkową zaletą tego typu urządzeń jest łatwa skalowalność i błyskawiczne rozbudowanie ich możliwości. To wszystko powoduje, że serwery w obudowie Rack to doskonałe rozwiązanie zarówno dla szybko rozwijających się firm, jak i dużych korporacji.
Niewątpliwą zaletą serwerów typu Rack jest bardzo duży asortyment dostępnych modeli. Dzięki temu każda firma może dobrać urządzenie idealnie spełniające jej wszystkie potrzeby. Przedsiębiorstwa poszukujące magazynu danych na pliki pracowników zadowolą się jednostkami, które w swojej konfiguracji posiadają zaawansowany procesor oraz pojemne dyski twarde. W bardziej skomplikowanych zadaniach sprawdzą się modele o nieco większych gabarytach, jednak również o znacznie większej maksymalnej mocy obliczeniowej. Takie serwery poradzą sobie z utrzymywaniem dużej sieci firmowej, wirtualizacją oraz współdzieleniem aplikacji. Zaawansowane karty sieciowe o wysokiej przepustowości zadbają o szybką transmisję danych. Ogromną zaletą serwerów Rack jest możliwość skalowania. Możliwe jest również ich łączenie, co pozwala na współpracę pomiędzy poszczególnymi jednostkami. To doskonałe rozwiązanie dla dużych firm, w których jeden serwer to zdecydowanie zbyt mało.
Kwestie ochrony danych, przechowywanych na firmowych serwerach, są jednym z najważniejszych zadań w całej działalności przedsiębiorstwa. Nieautoryzowane dostępy, próby kradzieży oraz wycieki danych niosą za sobą niezwykle poważne konsekwencje. Z tego względu serwery Rack dysponują zaawansowanymi formami ochrony. Szyfrowanie TPM zapobiegnie każdej nieautoryzowanej próbie odczytu zawartości pliku. W zależności od producenta oferują oni także specjalistyczne oprogramowanie, wpływając na bezpieczeństwo danych oraz samych pracowników. Odpowiednia konfiguracja serwera pozwala zablokować każde zagrożenie płynące z globalnej sieci internetowej. W kontekście samego bezpieczeństwa warto także wspomnieć o zabezpieczeniach fizycznych. Montaż serwera w szafie rackowej to znacznie mniejsze ryzyko fizycznej kradzieży urządzenia. Szafy serwerowe bardzo często posiadają zamki, co ogranicza dostęp do sprzętu tylko osobom do tego uprawnionym. Warto także wspomnieć o śrubach zabezpieczających, uniemożliwiających demontaż serwera bez specjalnego klucza.
Przeglądając dostępne urządzenia, spotkać można serwery rack 1U oraz 2U. Jest to jednostka miary w szafach serwerowych, wyznaczająca odpowiednio pojedynczy lub podwójny slot na jednostkę. Poza samą wielkością, urządzenia różnią się także pod względem konfiguracyjnym. Jednostki serwerowe 2U zwykle dysponują większymi możliwościami, a także oferują więcej opcjonalnych rozszerzeń. Czyni to z nich niezwykle wydajne jednostki, przeznaczone między innymi dla średnich i dużych przedsiębiorstw. Serwery 1U to z kolei urządzenia zajmujące minimalną ilość miejsca w szafie rackowej. Nie oznacza to jednak, że są mniej wydajne. Podobnie jak większe jednostki możliwa jest ich łatwa rozbudowa, a to z kolei powoduje, że niekiedy ich wydajność może dorównać większym urządzeniom.
Serwer Dell PowerEdge R250 o kodzie producenta EMEA_PER250SPL1 to produkt o zróżnicowanym przeznaczeniu. Wyposażono go w procesor Intel® Xeon® E-2314 w ilości 1 szt oraz pamięć RAM SDRAM DDR4 ECC o pojemności 16 GB. Całkowita ilość i typ oferowanych przez niego wnęk na dyski twarde wynosi 4x 3,5" SAS/SATA. Zastosowany w nim kontroler iDRAC9 funkcjonuje na licencji typu Basic, a wykorzystywane przez niego porty to: USB Micro-AB (iDRAC Direct), RJ45 (LAN). Łączność LAN zapewnia karta pracująca w standardzie 10/100/1000 Mbps. Serwer wyposażono w zasilacz(e) o mocy 700 W w ilości 1 szt. Jego waga wynosi około 12,50 kg. Produkt objęty jest gwarancją On-Site (Naprawa u klienta) Producenta, a okres obowiązywania to 36 miesięcy. System operacyjny: Brak.
Serwer Lenovo ThinkSystem SR250 V2 o kodzie producenta 7D7QA02NEA_2 to produkt o zróżnicowanym przeznaczeniu. Wyposażono go w procesor Intel® Xeon® E-2334 w ilości 1 szt oraz pamięć RAM SDRAM DDR4 ECC o pojemności 16 GB. Całkowita ilość i typ oferowanych przez niego wnęk na dyski twarde wynosi 8x 2,5" SAS/SATA. Zastosowany w nim kontroler XClarity Controller (XCC) funkcjonuje na licencji typu Enterprise, a wykorzystywane przez niego porty to: RJ45 (LAN), USB 2.0 (local management). Łączność LAN zapewnia karta pracująca w standardzie 10/100/1000 Mbps. Serwer wyposażono w zasilacz(e) o mocy 450 W w ilości 2 szt. Jego waga wynosi około . Produkt objęty jest gwarancją On-Site (Naprawa u klienta) Producenta, a okres obowiązywania to 36 miesięcy. System operacyjny: Brak.
Serwer Dell PowerEdge R750 o kodzie producenta PER750 to produkt o zróżnicowanym przeznaczeniu. Wyposażono go w procesor Intel® w ilości oraz pamięć RAM SDRAM DDR4 ECC o pojemności . Całkowita ilość i typ oferowanych przez niego wnęk na dyski twarde wynosi 12x 3,5" SAS/SATA, 2x 2,5" SAS/SATA/NVMe, 8x 2,5" NVMe, 16x 2,5" SAS/SATA/NVMe, 24x 2,5" SAS/SATA/NVMe, 4x 2,5" SAS/SATA/NVMe. Zastosowany w nim kontroler iDRAC9 funkcjonuje na licencji typu Basic, Enterprise, Express, a wykorzystywane przez niego porty to: USB Micro-AB (iDRAC Direct), RJ45 (LAN). Łączność LAN zapewnia karta pracująca w standardzie 10/100/1000 Mbps. Serwer wyposażono w zasilacz(e) o mocy 800 W, 1400 W, 1100 W, 2400 W w ilości . Jego waga wynosi około . Produkt objęty jest gwarancją On-Site (Naprawa u klienta) Producenta, a okres obowiązywania to Do 60 miesięcy. System operacyjny: Brak.