close Kontakt

Nowe przepisy BHP

Data dodania artykułu 12.07.2024
Czas czytania
4 min
Blog Nowe przepisy BHP 3

Nowe przepisy BHP. Jak poprawnie wyposażyć stanowisko pracy?

Nowe przepisy BHP zobowiązały pracodawców do dostosowania stanowiska pracy dla pracowników obsługujących monitory ekranowe przez co najmniej cztery godziny dziennie. Jako stanowisko pracy należy rozumieć przestrzeń w pracy, w której skład wchodzi wyposażenie podstawowe. To z kolei należy rozumieć jako monitor, klawiatura, myszka i inne urządzenia wyjściowe. Oprócz tego do stanowiska pracy zalicza się krzesło i stół. Opcjonalnie jest to również wyposażenie dodatkowe, takie jak: stacja dysków, drukarka, skaner, uchwyt na dokumenty czy podnóżek. Minister Rodziny i Polityki Społecznej wprowadził nowe reguły w trosce o zdrowie pracownika. Zasady te wymagają od pracodawcy dostosowania stanowiska pracy przy komputerze w taki sposób, aby praca nie obciążała układu mięśniowo-szkieletowego, a także wzroku. Ma to na celu zmniejszenie ryzyka wystąpienia różnych chorób.

O czym mówią nowe przepisy BHP?

1. Nowym przepisom podlega każdy pracownik, którego zatrudniono na umowę o pracę, uwzględniająca spędzanie co najmniej 4 godzin przed laptopem. Jego stanowisko musi posiadać wyposażenie w postaci monitora stacjonarnego lub podstawki pod laptopa.

2. Monitor stacjonarny musi mieć funkcje regulowania pochylenia i wysokości. Obraz musi być wyraźny i czytelny z możliwością zmiany koloru i kontrastu. Warto zwrócić uwagę na monitory BHP, które dzięki licznym funkcjom zapewniają bezpieczeństwo dla oczu.

3. Ustawienie klawiatury i myszy powinno pozwalać, aby pracownik miał miejsce na podparcie rąk. Natomiast powierzchnia klawiatury powinna być matowa, a znaki czytelne i kontrastowe.

4. Wysokość biurka/stołu musi umożliwiać pracownikowi przyjęcie prawidłowej pozycji, z zachowaniem odpowiedniej ilości miejsca na umieszczenie nóg. Ponadto blat powinien być matowy, aby nie odbijał światła.

5. Każde stanowisko pracy przy komputerze powinno posiadać wyposażenie w postaci stabilnego fotela biurowego. Jego podstawa musi mieć co najmniej 5 kółek. Fotel musi mieć wyprofilowane siedzisko i oparcie, ruchome podłokietniki oraz siedzisko z możliwością obrotu o 360 stopni.

6. Oświetlenie powinno zapewnić komfort pracy. Pracodawca musi zadbać o ograniczenie efektów świetlnych, między innymi od okien, przezroczystych ścian i jasnych płaszczyzn.

Blog Nowe przepisy BHP 2

Wyposażenie stanowiska do pracy zdalnej

Pracodawca decyduje jaki sprzęt zakupi na stanowisko pracy! Wyjątkiem jest kwestia podnóżka i uchwytu na dokumenty. Na prośbę pracownika jego stanowisko powinno zostać wyposażone w podnóżek oraz uchwyt na dokumenty z regulacją wysokości i pochylenia. W przypadku, pracy zdalnej, gdy pracownik korzysta z własnego monitora, to zgodnie z przepisami kodeksu pracy, pracodawca musi uwzględnić to w ramach wypłaty ekwiwalentnej. Należy jednak pamiętać, że to na pracowniku ciąży obowiązek organizacji swojego zdalnego stanowiska pracy. Pracodawca ma prawo by to skontrolować pod kątem przepisów BHP.

Ochrona wzroku

Drugim ważnym aspektem Rozporządzenia jest uwzględnienie w przepisach szkieł kontaktowych jako środka ochrony wzroku. Z nowych przepisów wynika, że decyzja o tym, czy pracodawca ma zapewnić szkła kontaktowe lub okulary należy do lekarza, a nie pracownika. Lekarz powinien wskazać, jaki rodzaj środka ochrony wzroku powinien być stosowany przez pracownika. Decyzja zapada w oparciu o badania medycyny pracy. Dopiero na jej podstawie pracownik może ubiegać się o dofinansowanie zakupu okularów lub szkieł kontaktowych. Aby było to możliwe pracownik musi spełniać trzy warunku:

•Jest zatrudniony na umowę o pracę,
•Pracuje przed ekranem (w tym komputer, smartfon i tablet) przez co najmniej 4 godziny dziennie,
•Posiada zaświadczenie lekarskie z potwierdzeniem konieczności korzystania z okularów lub szkieł kontaktowych.

Do kiedy trzeba dostosować stanowiska pracy?

Pracodawcy mają czas na dostosowanie miejsc pracy do połowy maja 2024 roku. Jest to dokładnie pół roku od wejścia w życie Rozporządzenia z dnia 18 października 2023 roku. W przypadku nowych stanowisk, pracodawca musi od razu przygotować miejsca pracy zgodne z nowymi zasadami BHP. Jak uzasadnia ministerstwo, konieczność wprowadzenia tych zmian wiąże się nie tylko z kwestiami zdrowotnymi. Na tą kwestię wpłynęły również postęp technologiczny i konieczność dostosowania do współczesnych realiów.

Blog Nowe przepisy BHP 4

Podsumowując:

  • Do połowy maja pracodawcy muszą dostosować się do nowych przepisów BHP.
  • Pracodawców zobowiązano do dostosowania stanowiska pracy dla pracowników obsługujących laptopy przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy.
  • Monitor stacjonarny musi mieć funkcje regulowania pochylenia i wysokości, a także wyświetlać wyraźny i czytelny obraz z możliwością zmiany koloru i kontrastu
  • Fotel musi mieć odpowiednio wyprofilowane siedzisko, podstawę z 5-cioma kółkami, regulowane podłokietniki i możliwość obrotu o 360 stopni.
  • Oświetlenie powinno zapewnić komfort pracy.
  • Szkła kontaktowe lub okulary uwzględniono jako środek ochrony wzroku.