close Kontakt

Laptop czy tablet – co najlepsze dla dziecka?

Data dodania artykułu 25.07.2024
Czas czytania
8 min

Kiedy kupić dziecku sprzęt elektroniczny?

Odkąd technologia stała się nieodłącznym elementem naszego życia, rodzice prowadzą dyskusje, kiedy kupić pierwszy sprzęt elektroniczny dla swoich pociech. Część rodziców zaznajamia dzieci z elektroniką już od kołyski, inni odmawiają im dostępu do komputera latami, bojąc się konsekwencji. Jeszcze inni traktują telefony i komputery jako forma nagrody. Powszechnie uważa się, że najlepszą metodą jest stopniowe zaznajomienie dziecka z technologią. Warto jednak mieć świadomość, że najmłodsze pokolenia przyszły na świat pełen technologii, więc nie da się ich przed tym uchronić. Wręcz przeciwnie - czasami są z nią bardziej obeznane niż dorośli. W związku z tym psycholodzy wręcz odradzają odmawiania dziecku dostępu do technologii. Zwracają jednak uwagę na to, aby wszystko było pod kontrolą rodzica.

Jak przygotować dziecko na korzystanie ze sprzętu elektronicznego?

Zanim rodzic zdecyduje się na kupno komputera dla dziecka, warto zaznajomić je z elektroniką. Dziecko zdobywa zdawkową wiedzę już dzięki samej obserwacji rodzica. Warto pamiętać, że współcześnie dzieci bardzo szybko uczą się korzystania z komputera i nierzadko wiedzą więcej od rodziców. To, czego powinni nauczyć go rodzice, to bezpieczne korzystanie z Internetu i sposobu korzystania z komputera. Rodzic powinien kontrolować, jakie aplikacje czy gry udostępnia dziecku. W tym przypadku warto kierować się oznaczeniami PEGI. Należy również zwrócić uwagę na to, ile czasu dziecko poświęca rozrywce.

W jakim wieku dziecko powinno korzystać z technologii?

Decyzja o tym, kiedy dziecko powinno zacząć korzystać z tabletu lub laptopa, zależy od wielu czynników. Jeszcze kilka lat temu przyjęło się, że smartfon czy tablet powinno się wręczyć dziecku na Pierwszą Komunię. Psychologowie są zdania, że nie ma wieku, który jest najwłaściwszy na kupno komputera dla dziecka. Wszystko zależy od potrzeb pociechy i możliwości rodziców. Kolejnym czynnikiem jest cel korzystania z urządzenia oraz podejścia rodziców do technologii. Lekarze pediatrzy proponują by dzieci do 3 roku życia, w ogóle nie korzystały z urządzeń elektronicznych. Podkreślają, że uwagę najmłodszych warto kierować na książeczki, piosenki i zabawy manualno-ruchowe. Radzą by dzieciom w tym wieku stwarzać jak najwięcej okazji do poznawania świata wszystkimi zmysłami. Zalicza się do tego także nie ograniczanie ich wyłącznie do tego, co wirtualne. W grupie wiekowej 3-7 lat, maksymalny zalecany czas przez pediatrów przed ekranem to 30 minut dziennie, czyli 3,5 godziny tygodniowo. To odpowiednia ilość czasu na obejrzenie jednej bajki lub mądrą zabawę z aplikacją mobilną dla dzieci. W przypadku pociech w wieku szkolnym, rekomendacje lekarzy mówią o maksymalnie 60 minutach dziennie spędzanych przed ekranami. Ten czas można mądrze wykorzystać na obejrzenie programu naukowego, zabawę z edukacyjną aplikacją oraz skorzystanie z mediów społecznościowych.

Rodzaj sprzętu dostosowany do wieku dziecka

Na wybór sprzętu składa się kilka czynników. Najważniejszy wyznacznik stanowi jego wykorzystanie. Dla dziecka w wieku 7-10 lat, odpowiedni wybór to tablet. Tablet oferuje dużą przenośność, czasem wręcz kieszonkowy rozmiar i wielofunkcyjny ekran dotykowy. Ułatwia to interakcję z treściami edukacyjnymi oraz zabawnymi aplikacjami do nauki. Dzieci w tym wieku często potrzebują wizualnych bodźców, a tablet może dostarczyć kolorowe i interaktywne treści, które angażują małych użytkowników. Dla nastolatka, który bardziej angażuje się w samodzielną naukę, najlepszym wyborem często jest laptop. Oferują one mobilność, co pozwala uczniom pracować zarówno w domu, szkole, jak i innych miejscach. Te urządzenia zwykle mają wystarczającą wydajność do obsługi zadań szkolnych, projektów, badań naukowych czy tworzenia prezentacji. Oprócz tego laptopy umożliwiają dostęp do szerokiego zakresu aplikacji edukacyjnych i narzędzi online. Studenci mają natomiast bardziej zróżnicowane potrzeby. Laptop lub komputer stacjonarny wciąż pozostają jednak kluczowym narzędziem do codziennej nauki na uczelni oraz prac biurowych. Laptop zapewnia mobilność w miarę potrzeb, a w przypadku bardziej wymagających zajęć czy projektów, stacjonarny komputer może zapewnić wyższą wydajność.

Co lepsze - laptop czy tablet?

Wybór pomiędzy laptopem a tabletem dla dziecka zależy od wielu czynników, takich jak wiek dziecka, rodzaj zastosowania oraz preferencje rodziców. Ważną kwestią są aplikacje edukacyjne. Bardzo często pierwszy sprzęt ma na celu zapewnienie dziecku dostępu do edukacyjnych aplikacji, gier i materiałów edukacyjnych. W tym wypadku tablet może być lepszym wyborem ze względu na szeroki wybór dostępnych aplikacji dedykowanych dla dzieci. Gdy dziecko ma natomiast obowiązki szkolne, laptop okaże się bardziej praktyczny. Jest o prawdą zwłaszcza, jeśli potrzebuje dostępu do specjalistycznego oprogramowania lub przeglądarki internetowej. Gdy dziecko interesuje się programowaniem, projektowaniem graficznym lub innymi dziedzinami kreatywnymi, laptop może być lepszym narzędziem. Wszystko ze względu na większe możliwości tworzenia i edycji treści. Natomiast gdy potrzeba urządzenia, które można łatwo zabrać ze sobą w podróże, tablet będzie bardziej praktyczny.

Laptop czy tablet – co najlepsze dla dziecka 2

Korzyści z używania tabletów

Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Akademii Pedagogiki Specjalnej wynika, że wśród zalet korzystania z urządzeń mobilnych przez dzieci, rodzice wskazywali głównie korzyści dydaktyczne:

  • nauka języków obcych,
  • nauka liczenia,
  • nauka rysowania,
  • nauka kolorów,
  • pomoc w rozwijaniu zainteresowań dziecka,
  • nabywanie umiejętności posługiwania się technologią, 
  • komunikacja na odległość.

Potrzeba klawiatury

Wielu ekspertów potwierdza przewagę tabletów nad laptopami, gdyż tablety pozwalają dziecku na rozwijanie zdolności manualnych. Znaczną większość gier interaktywnych stworzono z myślą o urządzeniach mobilnych. Są to gry, w których dziecko zapamiętuje kształty i kolory, uczy się liczyć i pisać. Polepszają one czas reakcji u maluchów, a także wpływają na poprawę ich pamięci i szybkiego myślenia. Jednak w pewnym okresie życia dziecka, eksperci zaznaczają również, że przychodzi czas, kiedy klawiatura staje się niemal niezbędna. Chodzi głównie o wprowadzanie dłuższych fragmentów tekstu. W tym przypadku, fizyczne klawiatury w laptopach nie mają sobie równych.

Laptop czy tablet – co najlepsze dla dziecka

Komputer stacjonarny czy laptop dla ucznia?

To jeden z pierwszych dylematów związanych z zakupem komputera dla ucznia. Przenośny i poręczny laptop czy desktop, wymagający więcej wolnego miejsca oraz dodatkowych akcesoriów i peryferii? Laptopy są zdecydowanie bardziej mobilne. O ile w biznesie, pracy lub nauce, przydaje się ona niezmiernie, tak siedmioletnie dziecko zdecydowanie może się bez niego obyć. Komputer stacjonarny, jak sama nazwa sugeruje, „stacjonuje” w jednym miejscu. Ta wiedza bardzo się przydaje rodzicowi, bo w każdej chwili może zerknąć, czy pociecha zbyt długo nie siedzi przed ekranem. Z laptopem natomiast zdecydowanie łatwiej się przemieszczać, a tym samym ukrywać przed czujnym okiem rodzica. No i urządzenie, które trudniej przenosić z punktu do punktu jest z automatu mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto komputer stacjonarny łatwiej rozbudować i wymieniać komponenty wraz z rozwojem technologii, dzięki czemu taki sprzęt posłuży lata. Dotyczy to zwłaszcza bardziej wymagających zadań, takich jak gry czy renderowanie filmów.

Zasady korzystania ze sprzętu elektronicznego

Na wczesnym etapie rozwoju dziecka, rodzic powinien wprowadzić kilka zasad korzystania z urządzenia. Zasady, a także egzekwowane kary, należy z góry i jasno określić. Przede wszystkim rodzic powinien ustalić czas użytkowania, wyodrębniając czas na naukę i zadania domowe, a także na gry i zabawy. Specjaliści doradzają na start 1 lub 2 dni w tygodniu. Warunkują to zwiększeniem czasu na między innymi utrzymanie pewnego poziomu w szkole, jak i realizacji obowiązków domowych. Siedzenie przed laptopem nie może odbywać się kosztem relacji rodzinnych oraz edukacji. Kolejna sprawa to przeglądane treści. W tym przypadku na ratunek przychodzą socjalne funkcje, którymi coraz częściej dysponują laptopy i tablety. Nie można jednak ograniczać się tylko do tego. Rodzic powinien czynnie uczestniczyć w wirtualnym życiu swojego dziecka, by uchronić go przed niedostosowanymi do jego wieku treściami. Tym bardziej, że nagość jest wszechobecna w mediach społecznościowych. Stamtąd już tylko kilka kliknięć do jeszcze bardziej nieodpowiednich do wieku dziecka treści.

Klasyfikacja PEGI

Klasyfikacja PEGI ma za zadanie podpowiedzieć rodzicowi, jaki wiek sugerują twórcy do rozpoczęcia wirtualnych zmagań. To oznaczenie, wraz z symbolami obecności wulgaryzmów lub przemocy, znajduje się w opisie gry. Klasyfikacja PEGI zawiera pięć kategorii wiekowych:

  • PEGI 3 – do gry bez ograniczeń wiekowych.
  • PEGI 7 – gry dla dzieci w wieku od 7 lat.
  • PEGI 12 – w wykresie ustalonym dla dzieci powyżej 12.
  • PEGI 16 – gry przeznaczone dla powyżej odbiorców 16.
  • PEGI 18 – do gier przeznaczonych wyłącznie dla dorosłych.

Statystyki Krajowego Instytutu Mediów

W 2022 roku KRiT przeprowadził badania, aby ustalić w jakim wieku, ile dzieci korzysta z jakich sprzętów. Wyniki jasno pokazują, jak bardzo technologia jest obecna nie tylko w naszym życiu, ale i w życiu naszych pociech. Ze smartfonów korzysta 42,7% dzieci w wieku 4-9 lat. W grupie pomiędzy 10, a 15 rokiem życia jest to już 91,5%. Najwięcej osób korzysta ze smartfona, bo aż 98,1% w grupie wiekowej 16-24 lata. Ogólnie z komputerów (PC, laptop, tablet) korzysta 65,7% dzieci w wieku 4-9 lat. Z kolei dla wieku 10-15 lat to już 92,1% oraz 93,7% w grupie wiekowej 16-24. Najwięcej osób korzysta z laptopa w grupie wiekowej 16-24 lata, bo aż 86,9%. Tablety są najpopularniejsze w grupach wiekowych 4-9 lat (27,9%) i 10-15 lat (27,8%). Z konsoli do gier najpowszechniej korzysta grupa 10-15 lat, bo aż 25,8%.

Wnioski

  • Najmłodsze pokolenia dzieci przyszły na świat pełen technologii i nie da się ich przed nią uchronić.
  • Pediatrzy proponują, aby dzieci do 3 roku życia, w ogóle nie korzystały z urządzeń elektronicznych.
  • W grupie wiekowej 3-7 lat, maksymalny zalecany czas przed ekranem to 30 minut dziennie.
  • Dla dziecka w wieku 7-10 lat, odpowiedni wybór wśród urządzeń elektronicznych stanowi tablet.
  • Wielu ekspertów potwierdza przewagę tabletów nad laptopami, gdyż pozwalają one dziecku na rozwijanie zdolności manualnych.
  • W pewnym okresie życia dziecka przychodzi czas, że klawiatura staje się niezbędna.
  • Na wczesnym etapie rozwoju dziecka, rodzic powinien wprowadzić kilka zasad korzystania z urządzenia.
  • Klasyfikacja PEGI to pięć kategorii wiekowych, przypisywanych grom w zależności od ich przeznaczenia i zawartości.
  • Z komputerów (PC, laptop, tablet) korzysta 65,7% dzieci w wieku 4-9 lat.