Program „Laptop dla ucznia” to rządowa inicjatywa, której celem jest wsparcie dzieci i młodzieży w rozwoju kompetencji cyfrowych. Program realizowany przez Ministerstwo Cyfryzacji zakłada, że każdy uczeń IV klasy szkoły podstawowej w Polsce otrzyma na własność bezpłatny laptop. Sprzęt można wykorzystać do nauki, rozwoju kompetencji cyfrowych oraz talentów i zainteresowań. Wsparciem objęto uczniów szkół publicznych i niepublicznych. Warto jednak podkreślić, że wraz z początkiem roku program zawieszono. Jednakże, obecny rząd pracuje już nad jego reformą.
Minister Pełczyńska-Nałęcz przyznała, że program ulegnie powiązaniu z reformą edukacji. Pani Minister zapewnia, że projekt ma ruszyć w przyszłym roku. Reformacja odbywa się we współpracy z ekspertami z Instytutu Badań Edukacji. Ma ona na celu przygotowanie strategii, która pozwoli na rozmowę z Komisją Europejską w celu wsparcia programu. Ze słów Minister wynika, że program to około 735 tysięcy sztuk sprzętu dla młodzieży.
W klasie IV szkoły podstawowej uczeń rozpoczyna kolejny etap edukacji – jednego nauczyciela zastępuje wielu różnych. Każdy z nich prowadzi nauczanie w ramach odrębnych przedmiotów. Wtedy też uczeń rozpoczyna naukę informatyki. To czas, w którym dzieci rozwijają swoje umiejętności cyfrowe. Uczą się jak korzystać z komputerów, programów i aplikacji, stając się tym samym bardziej zaawansowanymi użytkownikami nowych technologii. Program ma zapewnić, aby na tym etapie rozwoju, każdy uczeń miał możliwość skorzystania z tych narzędzi. Zwłaszcza w czasach, gdy technologia odgrywa kluczową rolę we wszystkich aspektach życia. Jak pokazała pandemia, kluczowe jest by dziecko posiadało sprzęt komputerowy w domu na wypadek zajęć zdalnych. Ponadto zapewniając uczniom równy dostęp do narzędzi cyfrowych dajemy im możliwość lepszego startu w przyszłość i rozwoju na rynku pracy.
Wydarzenia związane z pandemią oraz wprowadzeniem nauki zdalnej pokazały, jak ważny stał się dobry laptop dla ucznia. Rodzinny komputer nie zawsze zapewni dziecku takiej swobody oraz wygody jak własny laptop. Uczniowie w okresie nauki zdalnej stają przed nowymi wyzwaniami. Muszą sami poszukiwać informacji, przygotowywać prezentacje multimedialne oraz uczestniczyć w lekcjach online. Ponadto kontakt z rówieśnikami coraz częściej odbywa się za pomocą Internetu. Media społecznościowe, komunikatory oraz poczta elektroniczna zapewniają opcję komunikowania się nawet z przyjaciółmi z drugiego końca Polski bądź świata. Warto mieć również na uwadze, że rodzaj sprzętu czy model laptopa będzie się różnił na odmiennych etapach edukacji. Inny laptop będzie potrzebny uczniowi klasy IV, a jeszcze inny studentowi czy licealiście.
Wybór odpowiedniego laptopa dla ucznia wymaga uwzględnienia wielu czynników. Musi spełnić on nie tylko potrzeby edukacyjne, ale charakteryzować się również wydajnością i trwałością. Laptopy dla uczniów powinny być wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, takie jak upadki czy uderzenia. Ważne jest, aby laptop był wystarczająco lekki, aby dziecko mogło łatwo przenosić go między domem a szkołą. Komputer powinien mieć wystarczającą moc obliczeniową i pamięć RAM, aby obsługiwać zróżnicowane zadania. Należą do nich między innymi przeglądanie Internetu, pisanie prac, tworzenie prezentacji i wykonywanie prostych obliczeń. Ważne jest również, aby laptop miał wystarczająco długi czas pracy na baterii. Umożliwi w ten sposób korzystanie z niego przez cały dzień szkolny bez konieczności ładowania. Duża pojemność i szybkość pracy dysku twardego jest istotna, aby umożliwić łatwe przechowywanie oraz szybkie uruchamianie systemu i programów. Laptop powinien obsługiwać sieci Wi-Fi, aby umożliwić łatwe, bezprzewodowe połączenie z Internetem w szkole i w domu. Ponadto notebook powinien posiadać wbudowaną kamerę, mikrofon i głośniki, którą są kluczowe w trakcie nauki zdalnej.
Postęp technologiczny sprawia, że z każdym rokiem na rynku pojawiają się coraz to nowsze modele laptopów. Zakup takiego sprzętu wiąże się z dużymi kosztami. Warto zatem zdecydować się na laptop, w którym można np. rozbudować pamięć RAM. Rodzice nie zawsze są w pełni zdecydowani by kupić drogi laptop dla dziecka. Dlatego laptop z możliwością rozbudowy pamięci sprawdzi się idealnie. Zwłaszcza gdy dziecko zacznie dorastać, a laptop, który miał służyć pierwotnie tylko do nauki, posłuży również jako sprzęt do grania. Ponadto dobry laptop dla ucznia to taki, który szybko się uruchamia, potrafi wydajnie pracować oraz zapewnia satysfakcjonującą jakość obrazu. Dobrze jest także, gdy zapewni on wygodną obsługę, a długie wpatrywanie się w ekran nie męczy oczu. W związku z tym, że młodzież lubi trzymać laptopy na kolanach, istotny aspekt stanowi dobre chłodzenie. Zapewni ono, że sprzęt zbytnio się nie nagrzeje, a w konsekwencji nie straci na wydajności.