close Kontakt

Częstotliwość odświeżania matrycy i jej rola w monitorach

Data dodania artykułu 27.05.2024
Czas czytania
3 min
Blog Częstotliwość odświeżania matrycy 2

Czemu powinniśmy zwracać uwagę na częstotliwość odświeżania ekranu?

Wyświetlacze otaczają nas na niemal każdym kroku. Telewizory, monitory, laptopy i smartfony posiadają ekrany, na których możemy oglądać różnego rodzaju treści. Zazwyczaj zwracamy uwagę na ich przekątną i rozdzielczość. Posiadają one jednak jeszcze kilka niezwykle istotnych parametrów, na które warto zwracać uwagę przy zakupie nowego urządzenia. Jednym z nich jest częstotliwość odświeżania ekranu.

Czym jest częstotliwość odświeżania ekranu?

Częstotliwość odświeżania określa liczbę klatek wyświetlanych na ekranie w ciągu jednej sekundy, która wyrażana jest w hercach (Hz). Co to oznacza? Im wyższa częstotliwość odświeżania, tym obraz płynniejszy i pozbawiony rozmazanych scen. Czy wysoka częstotliwość odświeżania ekranu ma znaczenie, skoro człowiek przestaje zauważać brak płynności obrazu już przy 25Hz? Z logicznego punktu widzenia, taka wartość powinna być wystarczająca. Problemem staje się aspekt zdrowotny. Badania wykazują, że korzystanie z ekranu o częstotliwości odświeżania niższej niż 50Hz jest częstą przyczyną bólów głowy oraz szybszego męczenia.

Blog Częstotliwość odświeżania matrycy 4

Jak dobrać odpowiedni monitor?

Kupując monitor powinniśmy zwrócić uwagę na wiele czynników. Poczynając od przekątnej ekranu, przez rodzaj matrycy po jego potencjalną regulację i montaż. Warto zwrócić uwagę na to, jakie czynności mamy zamiar wykonywać przy komputerze, gdyż ma to ogromne znaczenie. Inną częstotliwość poleca się do prac biurowych, a jeszcze inna dla graczy. Faktem jest, że aby uzyskać odświeżenie obrazu 120 lub 240Hz w grach, komputer musi mieć dobry procesor i kartę graficzną. W innym wypadku monitor gamingowy nie będzie w stanie pokazać pełni swoich możliwości. Z reguły im wyższa cena monitora, tym lepszymi parametrami może pochwalić się jego matryca.

Częstotliwość odświeżania w monitorach biznesowych

Do standardowych zadań takich jak przeglądanie Internetu, oglądanie filmów czy tworzenie dokumentów tekstowych wystarczy monitor podstawowy. Większość dostępnych monitorów na rynku ma częstotliwość odświeżania na poziomie 60-75 Hz. Jeżeli ma on zastąpić telewizor lub zamierzamy często korzystać z serwisów VOD, warto wybrać model, którego częstotliwość odświeżania będzie wynosiła co najmniej 75 Hz. Pozwoli nam to cieszyć się płynnym i dynamicznym obrazem.

Blog Częstotliwość odświeżania matrycy 5

Częstotliwość odświeżania dla graczy

Jeżeli szukamy monitora do gier to powinniśmy wybrać taki z częstotliwością odświeżania od 144, przez 165, aż po 240 Hz. Zapewniają one płynny i bardzo szczegółowy obraz i wpływają na szybszą reakcję gracza. Częstotliwość odświeżania monitora ma szczególne znaczenie w grach typu FPS, w których dużo zależy od czasu reakcji gracza. Dlatego w ich przypadku pojawia się parametr określany jako opóźnienie sygnału (imput lag). Jego wartość stanowi informację o tym, ile czasu monitor potrzebuje, aby wyświetlić obraz przesłany przez kartę graficzną. Im ten czas krótszy, tym lepiej, ale z reguły w monitorach do gier wynosi on 1 ms lub mniej.

Wnioski

  • Częstotliwość odświeżania ekranu określa niejako maksymalną liczbę klatek na sekundę wyświetlanych przez monitor (wartość wyrażana w Hz).
  • Im wyższa częstotliwość odświeżania, tym płynniejsze i wyraźniejsze animacje obrazu.
  • Inną częstotliwość poleca się do prac biurowych, a jeszcze inna dla graczy.
  • Znaczna część dostępnych na rynku monitorów ma częstotliwość odświeżania na poziomie 60-75Hz.
  • Monitory gamingowe najczęściej oferują częstotliwość odświeżania od 144, przez 165, aż po 240 Hz.