Sztuczna inteligencja to rozwiązanie polegające na tym, że komputer naśladuje ludzkie umiejętności, przetwarza je, a następnie dostarcza wyniki swojej pracy. Może to być wiele rzeczy jak np. kod programistyczny, tekst, grafika, rozpoznawanie twarzy lub zarządzanie procesami.
Możliwości zastosowania SI w firmie jest wiele. Chatboty oparte o przetwarzanie języka naturalnego (NLP) oraz duże modele językowe (LLM) to jedne z najdynamiczniej rozwijających się technologii. Pomagają one zarówno pojedynczym klientom, jak i całym biznesom. Jednym z takich przykładów jest inteligentny, wirtualny doradca, który umożliwia innowacyjny sposób interakcji z wieloma klientami i zapewnia natychmiastowe wsparcie. Jednak możliwości zastosowania SI sięgają znacznie dalej. To potężne narzędzie do usprawniania różnych procesów biznesowych – analizowania dokumentów i tłumaczeń, zarządzania zamówieniami czy optymalizacji marketingu.
Wprowadzenie sztucznej inteligencji (SI) do firmy może przynieść wiele korzyści i otworzyć nowe możliwości. Jedną z nich stanowi automatyzacja procesów. SI można wykorzystać do automatyzacji rutynowych i powtarzalnych zadań, co pozwala pracownikom skupić się na bardziej strategicznych zadaniach. Może ona także analizować duże zbiory danych i wydobywać z nich cenne informacje. Posłużą one jako fundament do podejmowania lepszych decyzji biznesowych. Ponadto dzięki SI można tworzyć bardziej spersonalizowane doświadczenia dla klientów. Można ją także wykorzystać do optymalizacji poprzez prognozowanie zapotrzebowania na surowce, optymalizację linii produkcyjnych czy zapobieganie awariom maszyn. SI znajdzie również zastosowanie w procesach decyzyjnych w postaci dostarczyciela danych i analizy.
Sztuczna inteligencja może pomóc dobrać rozwiązania adekwatne do sytuacji rynkowej. Większość działów marketingu ma problem z procesowością swoich działań i zapanowaniem nad chaosem wywołanym natłokiem obowiązków oraz brakiem odpowiednich priorytetów. SI jest w stanie pomóc przełożyć pomysły na harmonogramy w dowolnym narzędziu projektowym. Ponadto z pomocą sztucznej inteligencji można stworzyć każdy typ treści . Mogą to być zarówno grafiki, filmy czy posty na social media.
Wzrost popularności sztucznej inteligencji wpłynął również na rynek laptopów w kilku kluczowych obszarach. W miarę jak więcej aplikacji i usług korzysta z algorytmów SI, laptopy otrzymują coraz mocniejsze procesory i układy GPU. To prowadzi do zwiększonego popytu na notebooki z kartami graficznymi dedykowanymi do przetwarzania zadań SI. Ich produkcją zajmują się firmy takie jak NVIDIA czy AMD. Ponadto producenci oprogramowania zaczęli wdrażać funkcje SI do aplikacji i systemów w celu poprawy wydajności, automatyzacji zadań oraz personalizacji doświadczeń. Na rynku pojawiły się również laptopy z dedykowanymi układami do przetwarzania zadań AI. Oferują one wyższą wydajność w specyficznych zastosowaniach, takich jak uczenie maszynowe czy głębokie uczenie.
Laptopy z funkcjonalnościami opartymi na sztucznej inteligencji (SI) stają się coraz popularniejsze. Oferują użytkownikom szereg inteligentnych funkcji, które poprawiają wydajność, wygodę i bezpieczeństwo. Dodatkowo na rynku pojawiają się laptopy Copilot+ PC. Laptopy z SI mogą wykorzystywać np. zaawansowane systemy rozpoznawania mowy. Pozwalają one użytkownikom sterować swoim urządzeniem za pomocą poleceń głosowych. Niektóre laptopy z SI mają wbudowane kamery z funkcjami rozpoznawania twarzy. Dzięki temu można łatwo zalogować się do systemu lub automatyczne dostosowywanie ustawień kamery do optymalnej jakości obrazu. SI oferuje potencjalną optymalizację zużycia energii w laptopach poprzez dynamiczne dostosowywanie ustawień systemowych. Ponadto laptopy z SI mogą monitorować sposób, w jaki użytkownicy korzystają z urządzenia oraz dostosowywać swoje działanie w oparciu o te dane. Zaawansowane algorytmy można wykorzystać z kolei do filtrowania szumów i redukcji zakłóceń w dźwięku i obrazie.