close Kontakt

Stacja robocza, a komputer gamingowy

Data dodania artykułu 12.07.2024
Czas czytania
5 min
Blog Stacja robocza a komputer gamingowy 5

Stacja robocza a komputer gamingowy

Dla wielu komputer PC to po prostu tzw. desktop. Nie zdajemy sobie sprawy, że przy wyborze takowego znaczenie mają nie tylko parametry. Ważne są również to w jakim celu będziemy go używać. Całkiem inne parametry komputera potrzebne są do grania, inne do zadań codziennych zadań, a jeszcze inne do np. renderowania filmów.

Jak rozumieć pojęcie stacji roboczej?

Stacje robocze to krótko mówiąc komputery przeznaczone do ciężkiej pracy. Od standardowych komputerów odróżnia je przede wszystkim lepsza stabilność działania i dużo większa moc obliczeniowa. Dodatkowym aspektem jest również wysoki poziom bezpieczeństwa. Z tych względów posiadają one wyjątkowe parametry i spełniają wyśrubowane normy jakościowe. Stacje robocze to maszyny zdolne do np. wykonywania skomplikowanych i złożonych obliczeń, renderowania projektów lub video w stosunkowo krótkim czasie. To właśnie na takim sprzęcie bez problemu będziemy mogli obsługiwać między innymi Blendera, czy zaawansowane oprogramowanie do montażu filmów.

Kto decyduje się na stacje roboczą?

Na taki sprzęt decydują się najczęściej profesjonaliści. Przeznaczone je głównie dla bardziej wymagających użytkowników. W szczególności grafików, projektantów, inżynierów i innych użytkowników potrzebujących procesorów o większej mocy, wydajnej grafiki i dużo pamięci. Najczęstsze przypadku wykorzystywania stacji roboczych to:

  • Prace graficzna na wysokich rozdzielczościach
  • Modelowanie i projekty 3D
  • Wspomaganie prac inżynierskich
  • Przeprowadzania symulacji naukowych
  • Projektowania z wykorzystaniem systemów CAD

Blog Stacja robocza a komputer gamingowy 2

Co wyróżnia komputer gamingowy?

Komputery dla graczy wyróżniają się większą mocą niż komputerowe biurowe. Dzięki temu potrafią udźwignąć bardziej zaawansowane programy, jednocześnie zachowując płynność podczas rozgrywki. Dla graczy ogromne znaczenie ma płynność rozgrywki i wysoka jakość grafiki. Zatem idealny komputer gamingowy powinien zawierać:

  • Odpowiednią ilość rdzeni procesora (co najmniej 6 rdzeni, z wskazaniem na 8 jako optymalną wartość)
  • Wydajna karta graficzna GeForce RTX lub Radeon RX
  • Szybki dysk SSD NVMe
  • Pamięć RAM 16GB lub więcej (zalecamy 32GB)

Blog Stacja robocza a komputer gamingowy 4

Różnice między stacją roboczą, a komputerem gamingowym

  • Karta graficzna - Nie wszystkie procesy wykorzystują pełną akcelerację karty graficznej. W Adobe Premiere Pro dotyczy ona wyłącznie obsługi ograniczonych funkcji, głównie nakładania efektów i zabawy kolorem. Natomiast fotograf, korzystający z Photoshopa i Lightrooma, nie ma żadnej poważniejszej korzyści z posiadania dedykowanej karty graficznej. W tym wypadku służy ona wyłącznie jako rozdzielacz obrazu na więcej niż jeden monitor.
  • Pamięć komputera - Dla zapracowanego fotografa czy grafika, 32GB to wartość optymalna. Natomiast przy zajęciach bardziej profesjonalnych, jak np. edycja filmów w wysokiej rozdzielczości, to minimum. W takim wypadku bezpieczną opcją będzie 64GB. Natomiast gracze z takiej ilości pamięci nie będą mieć korzyści. Większość gier dostępnych na rynku działa bez najmniejszego problemu z już 16GB pamięci. Zainstalowanie 32GB gwarantuje zapas dla aplikacji i systemu działającego w tle + brak problemów przy nawet długich rozgrywkach. Wartość 32 GB to także bezpieczne minimum dla osób profesjonalnie zajmujących się montażem filmów, grafiką oraz fotografią.
  • Płyta główna - Oba typu użytkowników patrzą inaczej na zasoby złącz oraz to, na co ogólnie pozwala płyta główna. Gracz nie będzie potrzebować karty sieciowej 10Gb/s, ale profesjonalista tak, zwłaszcza w przypadku używania NAS lub ciągłej pracy w chmurze.
  • Dyski - SSD to absolutna podstawa, niezależnie od przeznaczenia komputera. Gry nie potrzebują drogiego nośnika do prawidłowej pracy. Dla graczy wystarczy obecność nawet tańszego dysku, aby móc cieszyć się z rozgrywki. W przypadku pracy profesjonalnej, szczególnie jeśli żonglujemy dużą ilością danych, zaleca się dyski wyposażone w pamięć cache DRAM.
  • Zasilacz – Niezależenie czy szukamy stacji roboczej czy komputera gamingowego w obu przypadkach działamy tak samo. Dobieramy jednostkę PSU o odpowiedniej mocy względem dobranych komponentów.
  • Chłodzenie – Jest to jeden z istotniejszych elementów, od którego zależy kultura pracy maszyny oraz potencjalna sprawność procesora. Jego dobór uzależniamy od ilości pobieranej przez CPU energii oraz typu wykonywanych zadań. Gracze mają dodatkowy wybór w postaci różnych typów coolerów (wodny, powietrzny) oraz ich estetyki (np. podświetlenie ARGB lub jego brak).
  • Obudowa - nie jest to wybór wyłącznie estetyczny. Odpowiednio dobrana obudowa pozwoli wykorzystać w pełni potencjał posiadanych podzespołów. W przeciwnym wypadku czeka nas walka z hałasem i nadmiernymi temperaturami, w konsekwencji których spadnie maksymalna wydajność.

Zatarte granice?

Komputer gamingowy i stacja robocza to dwa różne światy konfiguracji, które jedynie okazjonalnie mogą się spotykać. Stawiając całkowicie na jedno z tych rozwiązań, trzeba mieć na uwadze dobór odpowiednich podzespołów. Sprawi to jednak, że komputer w innych zastosowaniach będzie wypadać przeciętnie lub wręcz słabo. Niektóre komputery wykorzystujemy nie tylko do rozrywki, ale i tworzenia contentu oraz pracy z aplikacjami (grafika, film, programowanie). Jeżeli interesują nas programy do edycji grafiki/wideo i okazjonalnego modelowania 3D, a dodatkowo chcemy pograć, możemy znaleźć rozwiązanie pośrednie. Oznacza to, że nie potrzeba dwóch oddzielnych komputerów do pracy i gier. Jednak im bardziej skłaniamy się w jedną ze stron, tym odmienne musimy rozważać komponenty. Dla tych, którzy są w ruchu warto pomyśleć nad laptopem gamingowym, który udźwignie wiele wymagających gier nieważne i niezależnie od tego, gdzie będziemy się znajdować.

Wnioski

  • Stacja robocza i komputer gamingowy to dwie różne rzeczy.
  • Stacje robocze to komputery przeznaczone do ciężkiej pracy.
  • Stacje robocze muszą się cechować wysoką wydajnością, niezawodnością i największym poziomem bezpieczeństwa.
  • Komputery dla graczy wyróżniają się większą mocą niż komputerowe biurowe.
  • Komputer gamingowy i wysokiej klasy stacja robocza to dwa różne światy pod względem konfiguracji.
  • W zależności od zastosowania sprzętu, potrzeba różnych komponentów.