Microsoft jest jednym z liderów dostawców oprogramowania. Środowisko oferuje multum opcji i funkcjonalności od pakietów biurowych, przez narzędzia do zarządzania bezpieczeństwem, na systemach operacyjnych kończąc. Do zastosowań biurowych w firmie Microsoft oferuje szeroki zakres narzędzi, które są zaprojektowane, aby zwiększyć produktywność, ułatwić współpracę i zarządzanie danymi. Oprogramowanie Microsoft oferuje także szeroki zakres rozwiązań, które mogą być wykorzystane przez działy IT w różnych organizacjach, aby usprawnić zarządzanie infrastrukturą IT, zwiększyć bezpieczeństwo oraz poprawić współpracę i produktywność.
Pakiet narzędzi biurowych autorstwa Microsoftu jest znany i wykorzystywany na całym świecie. Mowa przede wszystkim o pakiecie Office, który daje do dyspozycji użytkownika podstawowe programy biurowe. Word jest standardowym narzędziem do przetwarzania tekstu, które pozwala na tworzenie, edycję i formatowanie dokumentów tekstowych. Excel to zaawansowane narzędzie do arkuszy kalkulacyjnych, służące do analizy danych, tworzenia tabel, wykresów oraz używania formuł i funkcji do przetwarzania informacji liczbowych. PowerPoint natomiast to oprogramowanie do tworzenia prezentacji, które pozwala na łatwe projektowanie slajdów z wykorzystaniem różnorodnych narzędzi do formatowania, animacji i multimediów. Nie brakuje także narzędzi do zarządzania skrzynką e-mail. Do tego służy Outlook, który oferuje kompleksowe zarządzanie e-mailami, kalendarzem i kontaktami. Umożliwia organizację spotkań, udostępnianie kalendarzy i zarządzanie zadaniami, co jest kluczowe dla efektywnej komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej w firmie. W kontekście sprawnej komunikacji i współpracy warto wspomnieć o Microsoft Teams - dedykowanej platformie do współpracy zespołowej, która integruje czat, wideokonferencje, udostępnianie plików i wiele innych funkcji w jednym miejscu.
Na pakietach biurowych możliwości oprogramowania Microsoft się nie kończą. W skład środowiska wchodzi także wiele dedykowanych rozwiązań umożliwiających działom informatycznym wdrażanie, zarządzanie oraz kontrolowanie infrastruktury sieciowej firmy. Przede wszystkim warto wspomnieć o Microsoft Azure, które jest wszechstronną platformą chmurową, oferującą usługi takie jak wirtualne maszyny, bazy danych, kontenery, narzędzia do analizy danych i sztucznej inteligencji. Działy IT wykorzystują Azure do budowania, wdrażania i zarządzania aplikacjami i usługami przez globalną sieć centrów danych Microsoftu. Windows Server często wykorzystywany jest natomiast do budowy i zarządzania infrastrukturą sieciową, serwerami plików, drukarkami oraz zarządzania tożsamościami i dostępem. W zakresie zarządzania bazami danych Microsoft udostępnia oprogramowanie SQL Server, zapewniając wydajność, dostępność i bezpieczeństwo danych firmowych.
Nawet najbardziej wydajne oprogramowanie nie będzie efektywne w przedsiębiorstwie bez odpowiednich możliwości pod względem bezpieczeństwa. Microsoft rozumie potrzeby dzisiejszych przedsiębiorstw, w których nacisk na bezpieczeństwo danych, pracowników i ich tożsamości jest kluczowym elementem strategicznym. Przeglądając dostępne oprogramowanie przygotowane przez amerykańską firmę, dostrzec można przede wszystkim licencje Microsoft Defender. Jest to zaawansowane narzędzie do ochrony przed zagrożeniami, które integruje ochronę punktów końcowych, tożsamości, danych i aplikacji w chmurze. Skanuje i kontroluje urządzenie w trybie live, dzięki czemu prawdopodobieństwo zainfekowania komputera niepożądanym oprogramowaniem spada do minimum. Nie należy zapominać o narzędziu Microsoft Enterprise Mobility + Security, które jest zabezpieczeniem danych firmowych w kontekście zdalnego dostępu. Zaawansowanie oprogramowania polega na zarządzaniu uprawnieniami i dostępami do zasobów przez użytkowników spoza wewnętrznej sieci firmowej. Z tego względu jest to idealne rozwiązanie dla firm, w których znaczna część pracowników wypełnia swoje obowiązki poza biurem.